Zakręcony świat Web3: najnowsze wydarzenia w krypto

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Web3 to nieustannie rozwijający się świat kryptowalut i blockchain, w którym wiele ciekawych rzeczy dzieje się na co dzień. W ostatnim czasie w sieci krąży wiele informacji o aktualnościach z tego świata, dlatego przygotowaliśmy dla Was zestawienie najważniejszych wydarzeń.

Uniswap – kontrowersyjna decyzja dotycząca rządzenia

Najnowsza propozycja rządzenia w Uniswap wywołała wiele emocji wśród użytkowników. Proposal dotycząca uruchomienia Uniswap v3 na BNB Chain spotkała się z dużą krytyką, w tym głośnym sprzeciwem od a16z, który wykorzystał wszystkie 15 milionów dostępnych głosów.

Teoria za takim głosowaniem mówi, że firma venture capital woli, aby Uniswap korzystał z mostu opartego na PortCo, które oni finansowali (LayerZero). Obecnie propozycja sugeruje użycie Wormhole Bridge.

Decentralizacja w DeFi często okazuje się fasadą, a decyzje o losie protokołu często są związane z tym, kto w niego inwestuje. Taki był również przypadek głosowania z udziałem innych graczy, takich jak Compound Labs’ Robert Lesher, GFX Labs, czy Blockchain at Michigan. Dla przeciętnego użytkownika $UNI, ciężko jest wpłynąć na wynik głosowania.

Web3 – Co warto czytać?

Polecam nam przeczytać artykuł o Canto. Chodzi o Layer1 blockchain, który został stworzony, aby “zrealizować obietnicę DeFi… umożliwiając dostępność, przejrzystość i wolność dla nowych systemów”. Jednak w praktyce, Canto jeszcze nie odniosło znaczącego sukcesu, z dziennymi transakcjami wahającymi się od 2 do 10 tysięcy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *