Złoto czy Bitcoin? Wiedza Polaków na temat kryptowalut zaskakująco wysoka

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 1 Średnia: 5]

Kryptowaluty od lat elektryzują społeczeństwo. Każdy większy spadek i wzrost na giełdzie jest szeroko komentowany w mediach. Jednak, czy Polacy rzeczywiście wiedzą, czym jest Bitcoin? Ilu z nas korzystało z kryptowalut? I co byśmy wybrali jako inwestycję długoterminową: Bitcoina czy złoto?

Wiedza Polaków o kryptowalutach zaskakuje

Sporo mówi się o wzroście popularności cyfrowych walut. W skali globalnej, oprócz inwestorów indywidualnych, również niektóre instytucje decydują się na nabycie cyfrowych aktywów. Są to wydarzenia bardzo medialne, co można obserwować na przykładzie Salwadoru, który całkowicie oparł swoją gospodarkę o Bitcoina. W warunkach polskich wiedza na temat kryptowalut jest zaskakująco wysoka. Według wyników najnowszego badania wykonanego na zlecenie OdkryjBitcoin.pl aż 84% Polaków twierdzi, że wie, co to jest Bitcoin i ogólnie kryptowaluty. Pod tym względem znacząco wyróżniamy się na tle zarówno regionu, jak i całej Europy.

Blisko co 6 Polak korzystał z kryptowalut

Według badania 16% Polaków korzystało kiedykolwiek z Bitcoina lub innych kryptowalut. Warto wspomnieć, że kupienie kryptowalut i obrót nimi różni się od walut zagranicznych czy nawet klasycznych akcji lub obligacji. Może to powodować, że mniej rodaków faktycznie zdecydowało się na handel nimi na jednej z giełd czy kupno w internetowym kantorze.

Gdy mowa o kryptowalutach, Polacy najczęściej myślą o Bitcoinie. Skąd ta popularność? „BTC uważany jest za pierwszą kryptowalutę, która utarła szlaki kolejnym jej podobnym walutom wirtualnym. Dlatego, więc gdy mowa o aktywach krypto, jest wymieniany zazwyczaj jako pierwszy i jest najszerzej znany.” – mówi redaktor serwisu Odkryj Bitcoin, Oskar Wójcik.

Bitcoin czy złoto?

Pomimo że wiedza Polaków na temat kryptowalut wydaje się całkiem spora, mało kto traktuje je jako bezpieczną inwestycję długoterminową. Wynika to prawdopodobnie z fluktuacji, których doświadczały te aktywa w ostatnich latach. Ankieterzy pytali badanych o skłonność do inwestycji w cyfrowe waluty, zadając pytanie: Gdybyś miał(a) dziś zainwestować znaczną sumę w Bitcoina lub Złoto na czas 10 lat bez możliwości wcześniejszego wycofania się z inwestycji – co byś wybrał/a? Jedynie 12,5% badanych wskazało Bitcoina. Większość rodaków zdecydowałaby się jednak na złoto (56,2%), które postrzegane jest jako zabezpieczenie środków finansowych w długiej perspektywie.

„Opinie na temat kryptowalut są bardzo podzielone.” – dodaje redaktor – „Ostatnie spadki mogły zaniepokoić potencjalnych inwestorów. Nie zmienia to jednak faktu, że zainteresowanie nimi rośnie, gdy na rynkach notowane są wzrosty. Aktualna sytuacja bezpośrednio więc wpływa na poglądy dotyczące lokowania oszczędności. Niemniej jednak złoto przez lata cieszyło się renomą stabilnej inwestycji, stąd te różnice wydają się oczywiste.”

Badanie pokazuje, że Polacy, pomimo że deklarują, iż wiedzą czym są kryptowaluty, wciąż nie traktują ich jako potencjalną inwestycję. Szczególnie w dłuższym terminie, na co wpływ może mieć „fizyczność” tego typu inwestycji oraz zakorzenione głęboko przeświadczenie, że złoty kruszec najlepiej chroni przed inflacją.

Badanie: SW Research dla OdkryjBitcoin.pl techniką CAWI na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 16+ (N=1011) w październiku 2022 roku.

Odkryj Bitcoin to edukacyjny serwis internetowy poświęcony Bitcoinowi i kryptowalutom. Publikuje poradniki dla początkujących, tłumacząc od podstaw, czym są kryptowaluty, jak działają i do czego można ich używać w praktyce.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *