Zrozumieć Bitcoina – czy warto przeczytać?

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Na temat bitcoina na całym świecie pojawiło się tysiące różnych publikacji. Jedne tłumaczą ogólny fenomen BTC, niektóre wyjaśniają jego poszczególne aspekty. W Polsce bardzo popularną pozycją jest Zrozumieć bitcoina Silasa Barty i Roberta P. Murphy’ego. O czym dokładnie jest ta książka i czy warto ją przeczytać? Moja recenzja.

Zrozumieć bitcoina przedstawiany jest jako przewodnik po technicznych i ekonomicznych aspektach kryptowalut. Jednak głównie opisuje oczywiście mechanizm i cechy bitcoina.

Pojawienie się bitcoina i sieci blockchain z pewnością jest wydarzeniem przełomowym. Nawet jak na nasze czasy, w których i tak dzieje się wiele. Nie każdy jeszcze zdaje sobie sprawę z tego, że wstępujemy właśnie w nową erę ekonomii, a waluty fiducjarne będą powoli wypierane przez pieniądz cyfrowy.

Ale te osoby, które zaczynają rozumieć istotę bitcoina i jego wpływ na świat finansów, chcą poszerzać swoją wiedzę na ten temat i poszukują rzetelnych oraz merytorycznych źródeł. Ty też jesteś świadomy potęgi i wartości bitcoina, skoro trafiłeś na mojego bloga. Sprawdźmy zatem, czy Zrozumieć bitcoina jest jednym z nich?

Zrozumieć bitcoina – recenzja

Już samo wprowadzenie książki pokazuje nastawienie autorów do wynalazku, jakim jest bitcoin i inne kryptowaluty. Jest ono bardzo pozytywne, momentami wręcz entuzjastyczne. Co jednak nikogo nie powinno dziwić. Zarówno Silas Barty jak i Robert P. Murphy są wolnościowcami w pełnym tego słowa znaczeniu. Dlatego w swoim dziele biorą pod uwagę nie tylko aspekt gospodarczy bitcoina, ale także ideologiczny. Już na początku zaznaczają, że BTC niesie dużo więcej korzyści dla ludzkości, niż tylko zastosowanie w handlu i rozwój wiedzy technologicznej oraz ekonomicznej. Jako główną zaletę technologii Bitcoin wskazują to, że:

z samej swojej natury nie może ona zostać podporządkowana kontroli żadnego potężnego podmiotu, co czyni ją odporną na niebezpieczeństwo wystąpienia niekontrolowanej inflacji.

Autorzy zauważają, że użytkownicy nie muszą dokładnie wiedzieć, jak działa internet, aby czerpać z niego korzyści i podobnie jest z bitcoinem. Jednak według nich należy pojąc przynajmniej solidne podstawy, by docenić piękno technologii blockchain. I ja się z tym zgadzam. Zwłaszcza, że łatwiej wtedy zmierzyć się z niechęcią, nie ulegać negatywnym komentarzom lub nawet zarzutom pod adresem bitcoina wygłaszanym przez ludzi, którzy w ten sposób okazują swój strach przed czymś dotąd nieznanym czy zwyczajną ignorancję.

Salas z Murphym zaznaczają, że Zrozumieć bitcoina nie jest poradnikiem inwestycyjnym, a jedynie wyjaśnieniem mechanizmu jego funkcjonowania. Celem książki jest zapoznanie czytelników ze sposobem działania sieci Bitcoin.

Dalszą część zajmuje bardzo treściwe, przedstawione w sposób przejrzysty i atrakcyjny wyjaśnienie dlaczego potrzebujemy prywatnej produkcji pieniądza. Tak, wiem, dla niektórych osób sam ten pomysł może być szokujący. Tym bardziej warto zapoznać się przywołanymi tu argumentami. To tyle tytułem wstępu.

Zrozumieć bitcoina – objaśnienie protokołu

Po krótkich rozważaniach i wstępie autorzy Zrozumieć bitcoina od razu przechodzą do rzeczy. Pierwszym etapem wprowadzenia w świat blockchain jest objaśnienie protokołu. Ale spokojnie, nie zaczynają od czysto technicznych aspektów. Wszystko przedstawione jest za pomocą analogii. Prosta historia Billa i Sally oraz ich transakcji naprawdę jest trafna i rzeczywiście w zrozumiały sposób ilustruje mechanizm działania BTC: jego sprzedaż, zakup, a także wydobycie bitcoina. Znajdziesz tu również odpowiedź na pytanie, co stanie się po wydobyciu ostatniego bitcoina i kiedy w ogóle może to nastąpić.

W kolejnych częściach działu dowiesz się, jaką role w całym systemie odgrywa kryptografia, a także czy bitcoin rzeczywiście jest anonimowy i w jakim stopniu. Następnie autorzy wyjaśniają podstawowe pojęcia dotyczące blockchain: klucze prywatne i klucze publiczne, w jaki sposób górnicy zajmują się kopaniem bitcoina oraz czym jest dowód wykonania pracy.

Kolejne analogie stają się coraz bardziej złożone i skomplikowane, ale wciąż zrozumiałe. Autorzy niczym przewodnicy po dżungli, krok po kroku wprowadzają czytelnika w świat kryptowalut, jednocześnie dbając, by w żadnym momencie się nie zgubił. I trzeba przyznać, że im się to udaje.

Książka zrozumieć bitcoina.
Polska wersja Zrozumieć Bitcoina. Fijorr Publishing.

Zrozumieć bitcoina – wychodząc poza protokół

Pierwsza część książki objaśniała zasady działania protokołu bitcoin. W tej natomiast autorzy skupiają się na systemach i mechanizmach, które powstały wokół niego przez te kilka lat funkcjonowania. Jest to więc opis całego ekosystemu BTC.

Wcześniej na przykład zapoznałeś się z procesem wydobycia bitcoina. Teraz dowiesz się, co to są np. kooperatywy górnicze i dlaczego powstały.

Krótko i rzeczowo autorzy wyjaśniają również inne istotne kwestie dotyczące bitcoina, m.in.:

  • jak działają giełdy kryptowalut takie jak Binance?
  • Jaka jest różnica między między nimi a standardowymi giełdami czy kantorami wymiany walut?
  • Jaka jest rola pośredników obsługujących płatności za pomocą bitcoina?
  • Co to są miksery i w jaki sposób wpływają na zwiększenie anonimowości bitcoina?
  • Czym są wbudowane wiadomości, skrypty i inteligentne kontrakty.

A wszystko w skondensowanej i zrozumiałej formie. Nawet początkujący i absolutni laicy nie powinni mieć problemu z przyswojeniem tych podstaw, choć czasem wymagają dłuższej refleksji czy powrotu do poprzedniego działu. Ostatecznie jednak wiedza zapada w pamięć, co jest przecież celem tej pozycji.

Zrozumieć bitcoin – Obietnica bitcoina

Ten dział to zgrabne podsumowanie idei bitcoina połączone z teoretyzowaniem, co dałoby lub da światu powszechna akceptacja BTC i innych kryptowalut. Autorzy skupiają się przede wszystkim na możliwości uwolnienia od zjawiska inflacji, co przywróciłoby ludziom kontrolę nad ich finansami.

=> Chcesz kupić Bitcoin? Przeczytaj binance jak wpłacić pieniądze i kup BTC na największej giełdzie świata.

Ciekawe jest również porównanie bitcoina do pieniędzy towarowych, jak złoto czy srebro. Przewaga BTC nad pieniądzem fiducjarnym wykazana jest także w kontekście instytucji bankowych, które mają możliwość wywoływania inflacji przez np. zwiększanie i zmniejszanie akcji kredytowej.

Autorzy opisują również inną zaletę bitcoina. W momencie, gdy państwa nie miałyby już kontroli nad walutą, w celu sfinansowania działań wojennych czy programów socjalnych musiałyby polegać na bezpośrednim opodatkowaniu czy pożyczkach u osób prywatnych. A to pokazałoby obywatelom rzeczywiste koszty funkcjonowania państwa i obciążenia na nich nakładane, co doprowadziłoby do większej stabilizacji w gospodarce, pokoju i produktywności.

Dalej opisywane są również inne zalety bitcoina: ochrona prywatności, możliwość udzielania wsparcia biedniejszym regionom świata czy zrewolucjonizowanie usług depozytowych. Oczywiście wszystkie z odpowiednimi uzasadnieniami.

Najczęstsze zastrzeżenia pod adresem bitcoina

Ostatni dział książki Zrozumieć bitcoina to podręcznik dla każdego obrońcy kryptowalut. Znajdują się tu odpowiedzi na wszystkie najpopularniejsze zarzuty wobec BTC i blockchain. Od tych wskazujących na rzekome marnotrawstwo energii, przez wpływ programistów na działanie protokołu aż po określanie bitcoina jako gigantycznej bańki spekulacyjnej.

Jeśli myślisz, że ta wiedza nie będzie Ci to potrzebna, to jesteś w błędzie. Musisz być świadomy, że osoby w pełni rozumiejące ideę bitcoina wciąż są w znakomitej mniejszości. Prędzej czy później przyjdzie Ci zatem bronić jej lub tłumaczyć ludziom, którzy są mniej lub bardziej odporni na wiedzę. Lub też coś dotąd dla nich niezrozumiałego traktują z niechęcią lub wręcz agresją. Ale ten swoisty dział FAQ ułatwi formułowanie merytorycznych odpowiedzi i przygotuje Cię do rzeczowej dyskusji. Życzę samych retorycznych i edukacyjnych sukcesów 🙂

Dla kogo przeznaczona jest książka Zrozumieć bitcoina?

Zrozumieć bitcoina to pozycja skierowana głównie do osób, które mają bardziej humanistyczne umysły, a techniczne aspekty podane wprost bywają dla nich trudne do zrozumienia. Celne analogie autorów pozwalają przyswoić sobie cały świat blockchain i mechanizm bitcoina w najprostszy możliwy sposób, na jaki wpadła ludzkość, czyli za pomocą metafor.

Osoby o umysłach ścisłych także wyciągną z tej książki coś dla siebie, jednak akurat wspomniane analogie mogą wydać im się trochę infantylne. Książka jest jednak zbudowana w taki sposób, że można swobodnie przeskakiwać do kolejnych działów lub wyszukiwać poszczególne pojęcia, do czego zaraz na początku zachęcają sami autorzy. Dla tej grupy Zrozumieć bitcoina może mieć także charakter dydaktyczny. A mianowicie ścisłowcom będzie łatwiej zrozumieć, z czym borykają się humaniści przy poznawaniu bitcoina, co pomoże przy ewentualnym przekazywaniu im wiedzy 🙂

Czy warto przeczytać Zrozumieć bitcoina?

Jak zapewne domyśliłeś się czytając moją recenzję, uważam, że Zrozumieć bitcoina autorstwa Silasa Barty i Roberta P. Murphy’ego to lektura bardzo wartościowa. Napisana przystępnym, acz wciąż fachowym językiem. Będzie zrozumiała dla każdego, kto ma wolę i determinację, by, no właśnie, zrozumieć bitcoina. Bo mechanizm BTC w uproszczonej wersji można poznać czytając krótki artykuł. Ale dopiero przedstawienie całej złożoności bitcoina, wraz z ideą mu (jak i innym kryptowalutom) przyświecającą daje pełną i prawdziwą perspektywę. I to wtedy podnosisz swoją świadomość na temat blockchain i dołączasz do kilkuprocentowej grupy ludzi, którzy o bitcoinie nie tylko słyszeli, ale także w pełni go pojmują. A taka postawa to klucz do świadomych decyzji o zakupie bitcoina i mądrego zarządzania swoim majątkiem w warunkach nowej ekonomii.

Zatem jeśli przez kupnem BTC chcesz uporządkować i ustablilizować swoją wiedzę dotyczącą najpopularniejszej kryptowaluty na świecie, to Zrozumieć bitcoina zdecydowanie jest pozycją dla Ciebie. Jeśli jakiekolwiek wymienione wcześniej pojęcia są Ci obce, to jak najbardziej powinieneś po nią sięgnąć.

Jeżeli natomiast techniczne sprawy blockchain nie stanowią dla Ciebie żadnej tajemnicy, to możesz przejść do bardziej specjalistycznych pozycji. Aczkolwiek każda lektura przyniesie Ci jakieś korzyści: utrwali dotychczasową wiedzę czy wyjaśni dokładniej niektóre pojęcia i zależności.

Książka Zrozumieć bitcoina została wydana w Polsce przez Fijior Publishing. W formie papierowej kupicie ją w wielu księgarniach stacjonarnych i internetowych, ale akurat wersja ebook dostępna jest tylko w oficjalnym sklepie wydawnictwa.

Ale tu uwaga! Zrozumieć bitcoina w języku angielskim dostępna jest za darmo i to całkowicie legalnie. Znajdziesz ją na stronie understandingbitcoin.us. Motywacją dla autorów do napisania książki nie było bowiem bezpośrednie czerpanie zysków, a szerzenie idei bitcoina na całym świecie. Co więcej, książka ma być stale aktualizowana, dlatego na stronie internetowej dostępna jest zawsze jej najnowsza wersja. Uspokajam jedynie, że wersja drukowana na razie praktycznie w ogóle nie straciła na świeżości.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *